Cross Country » Cross Country News

Cross Country : Cross Country News

District Cross Country Championships 7th March 2014

Please click on the links below for recent Cross Country Results:

Boys Autumn 2014

Girls Autumn 2014

The 2014Championships will take place around the Barclay Park Course in Hoddesdon on Friday 7th March, starting from 2pm

DXCC Entry Form 2014 to be returned to Helen Easter at The Chancy Schoolby 27th February

Please note the start times for each race.

AGE GROUPS AND RACE ORDER                                                               

START

SENIOR   (Yrs.12/13) & INTER BOYS (Yrs. 10/11)   

and   OPEN GIRLS  (Yrs 10 and above).                                           

2.15pm

JUNIOR   BOYS & GIRLS (Yrs 8/9)

2.45pm

MINOR   BOYS & GIRLS (Yr. 7)

3.05pm

 

Please include your best yr 8 and yr 10 runners in the Junior and Inter age groups because they are eligible for individual awards. Don’t forget to mark an * against their names on the results envelope.

 

Notes for Staff

  1. The Races will start on time. Please be prompt and on site for the 2pm official start, to collect envelopes and allow all runners to warm up.
  2. All courses are suitable for spikes. Course Distances for individual races can be obtained from Sheredes PE Dept prior to the Championships.
  3. All current Team Champions should return the trophies to Helen Easter (XC Secretary) by 2pm on Friday 7th February.
  4. First 4 runners home score for the ‘A’ team, next 4 score for the ‘B’ team etc.
Created: 11-Feb-14 09:49

Final Individual XC Standings 2013

Minor Girls District Champion E Godsave (Brox)
2nd I Raphael (Pres)
3rd K Egerton (Pres)
Minor Boys District Champion S Weatherall (Chauncy)
2nd R Davis (Brox)
3rd L Keneddy (RHS)
Year 9 Girls District Champion L Miller (Brox)
2nd P Spicer (JWS)
3rd T Burley (JWS)
Year 8 Girls District Champion G Neville (Brox)
2nd L Rowedder (Pres)
3rd E Masin (JWS)
Year 9 Boys District Champion T Bolton (Brox)
2nd J Longman (JWS)
3rd J Cox (JWS)
Year 8 Boys District Champion J Stangroom (RHS)
2nd G West (RHS)
3rd D Bolden (Brox)
Year 11 Boys District Champion A Hale (RHS)
2nd A Boorne (RHS)
3rd A Franklin (JWS)
Year 10 Boys District Champion B Grover (Chauncy)
2nd B Boorne (RHS)
3rd A Franklin (JWS)
Year 10 Girls District Champion L Fitzsimmons (Pres)
2nd C Quant (Brox)
3rd E Smart (Sheredes)
Senior Girls District Champion M Gough (Pres)
2nd F Stansall-Seilor (Pres)
3rd S Davidson (Pres)
Senior Boys District Champion C Price (Sheredes)
2nd C Poppy (RHS)
3rd H Spicer (JWS)

 

Created: 17-Oct-13 09:37

Final XC League Standings 2013

Minor Boys R1 R2 R3 Total Junior Boys R1 R2 R3 Total
 RHS  24  18  30 72  RHS   16  20  21  57
Broxbourne 32 70  56 158  JWS  41  51  36 128 
JWS 59 70  38 167 Sheredes 54  98  64  216
 Sheredes  76  97      Broxbourne   nc  55    
 SBS   ic  110              
JWS 68 60              

 

Minor Girls R1 R2 R3 Total Junior Girls R1 R2 R3 Total
 Presdales  19  21   24 64   Presdales   23  30    
 Broxbourne  28  25  20  73  Broxbourne   36  18    
JWS 57 92 33 182          
 SBS  ic  68     JWS  44  43    
 Sheredes   na  80      Sheredes  90  103    
           SBS   ic  68    

 

Inter Boys R1 R2 R3 Total Senior Boys R1 R2 R3 Total
 RHS   16  18  25  59 Sheredes 23 24 18  65
JWS  69  69  66  169 JWS 20 26 27  73
                   
                   

 

OpenGirls  R1 R2 R3 Total
 Presdales   10  12 12   34
         
         
         
Created: 14-Oct-13 13:02

XC League 2013 Dates and Venues

The dates and venues for the LVSSA Cross Country League are as follows

Race 1 - Wednesday 2nd October at Barclay Park, Hoddesdon

Race 2 - Tuesday 8th October at The Broxbourne School

Race 3 - Tuesday 15th October at Barclay Park, Hoddesdon

All results will be available on the website at the end of each race.

Please Click Here for an Entry Form, these should be emailed to pe@chauncy.org.uk by WEDNESDAY 25th SEPTEMBER

Created: 18-Sep-13 09:33

XC League Final Results 2012

Please Click on the Links below for the Boys and Girls Results from Race 1.

 

Girls - Race 1                               Girls - Race 2

Boys - Race 1                               Boys - Race 2

Overall Results After Race 3

Created: 22-Oct-12 12:44

Mob Race Results 2012

The Annual District Mob Race at Cheshunt School was held on Tuesday 25th September at Cheshunt School.

The Results of the Individual and Team Championships are below.

Girls (Team) Boys (Team)
1st - Presdales (21pts) 1st - RHS (14pts)
2nd - JWS (31pts) 2nd - Turnford (71pts)
3rd - Chauncy (57pts) 3rd - JWS (84pts)

 

Girls (Individual) Boys (Individual)
1st - Esthe Mason (JWS) 1st - Jake Stangroom (RHS)
2nd - Liberty Neave (Presdales) 2nd - Morris Kangben (Cha)
3rd - Lauren Cann (Turnford) 3rd - Oliver Skipp (RHS)
Created: 26-Sep-12 09:17

Cross Country League Dates and Entry Form 2012

The District XC League Meetings will take place on the following dates

 

Race 1 - Tuesday 2nd October at Barclay Park, Hoddesdon

Race 2 - Wednesday 10th October at Cheshunt School

Race 3 - Wednesday 17th October at Barclay Park, Hoddesdon

All Results will be available on the website after each race.

Please Click Here for an Entry Form and return it to Roy Tucker at Cheshunt School by Friday 21st September

Created: 10-Sep-12 14:40

District XC Championships 2012 Results

 

CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS 2012

 The results of the Championships, held on Friday 2nd March, are as follows

 

SENIORS

GIRLS

 

BOYS

Ind

Team

 

Ind

Team

Shannon Proctor

(P)

Sheredes

(18)

CHAMPIONS

Martyn Boyd

(RHS)

RHS

 (10)

Jess Waters

(P)

 

 

Shakeel Gavioli

(RHS)

Sheredes

(30)

Y Branch

(SH)

 

 

Tom Gatens

(RHS)

 

 

 

INTERS

GIRLS

 

BOYS

Ind

Team

 

Ind

Team

Mary Gough

 (P)

Presdales

(14)

CHAMPIONS

Liam Dee

(RHS)

SBS

(27)

Florence Stansall

(P)

JWS

(50)

 

George Pettipher

(CHA)

JWS

(41)

Y Kellaway

(St.M)

Sheredes

(58)

 

Freddie Carr

(RHS)

Sheredes

(62)

 

 

JUNIORS

GIRLS

 

BOYS

Ind

Team

 

Ind

Team

Sophie Rawlinson (SBS)

Presdales

(19)

CHAMPIONS

 

Jamie Dee

 (RHS)

RHS

 (17)

Hannah Booth

 (B)

SBS

(43)

 

 

Beal Grover

 (CHA)

Broxbourne

(48)

Tara Proctor

(P)

JWS

(73)

 

 

Connor Boit

(St.M)

SBS

(57)

 

 

MINORS

GIRLS

 

BOYS

Ind

Team

 

Ind

Team

Grace Neville

(B)

JWS

(30)

CHAMPIONS

 

Jacob Heighway

(RHS)

RHS

(25)

Tegan Burling

(JWS)

Broxbourne

 (34)

 

 

Josh Longman

(JWS)

JWS

(34)

Louise Reilly

(SBS)

Presdales

 (42)

 

 

Sam Sharp

 (B)

Broxbourne

(37)


Created: 05-Mar-12 10:33

XC League Results from Race 3 and Overall Results in Full

League Information

 

Race 1 - 27th September at Barclay Park, Hoddesdon

Boys Results - Race 1                                                  Girls Results - Race 1

Race 2 - 4th October at Cheshunt School

Boys Results - Race 2                                                  Girls Results - Race 2

 

Race 3 - 11th October at Barclay Park, Hoddesdon

Boys Results - Race 3                                                  Girls Results - Race 3

Individual Results are also available within the above spreadsheets

Created: 12-Oct-11 21:10

Final XC League Standings 2011

The District XC League Final Standings 2011

SENIOR BOYS POINTS OPEN GIRLS POINTS
1 - RICHARD HALE (RHS) 040 1 - PRESDALES  040
2 - JOHN WARNER (JWS) 090 2 - RHS  135
    3 - SHEREDES  216
INTER BOYS POINTS  
1 - RHS 034    
2 - SHEREDES 188    
3 - JWS 234    
JUNIOR BOYS POINTS JUNIOR GIRLS POINTS
1 - RHS 057 1 - PRESDALES 088
2 - BROXBOURNE 146 2 - SIMON BALLE 100
3 - SIMON BALLE 196 3 - BROXBOURNE 124
MINOR BOYS POINTS MINOR GIRLS POINTS
1 - RHS 081 1 - SBS 099
2 - JWS 123 2 - JWS 101
3 - BROXBOURNE 139 3 - BROXBOURNE 112
Created: 12-Oct-11 21:01

RHS and JWS start XC Season with a Mob Race win!

Results of the 2011 LVSSA XC Mob Race.....

Team Championship

Girls                                                                                                                Boys

3rd - Sheredes                                                                                             3rd - Turnford

2nd - Presdales                                                                                           2nd - John Warner

Mob Race Champions - John Warner                                                   Mob Race Champions - Richard Hale

 Individual Championship

Girls                                                                                                               Boys

3rd - Hannah Bates - Presdales                                                              3rd - Will Pearce - Sele

2nd - Teagan Burciny - JWS                                                                      2nd - Elliot Dee - RHS

1st - Jordan Woodford-Smith - Sheredes                                            1st - Josh Longman - JWS

 

 

 

 

 

Created: 15-Sep-11 09:14
 
General inquiries: info@lvssa.co.uk
Copyright © LVSSA, 2007-2017. Cookie and Privacy All Rights Reserved. Website Design and VPS Cloud Hosting by Uxello.